40 f0296Zdrowie psychiczne to coś więcej niż brak uczucia smutku czy przygnębienia. Chodzi o zdolność do jasnego myślenia, radzenia sobie ze stresem, reagowania na nowe sytuacje i wyzwania oraz radzenia sobie z trudnymi emocjami. Ponadto, chodzi o posiadanie poczucia celu w życiu i pewności siebie. Wsparcie interpersonalne, relacje z przyjaciółmi i rodziną, a także dobre zdrowie psychiczne są niezbędne, aby jednostka mogła prowadzić zdrowe życie. Istnieje kilka czynników, które wpływają na nasze zdrowie psychiczne, takich jak genetyka, wydarzenia lub okoliczności, które miały miejsce w dzieciństwie lub okresie dojrzewania, stresory życia codziennego, takie jak praca lub szkoła, sytuacja finansowa itp. Choroby psychiczne dotykają prawie jedną na pięć osób w pewnym momencie ich życia i są jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności na całym świecie. Nie ma jednej znanej przyczyny tej choroby, ale eksperci uważają, że może być ona wywołana przez dziedziczenie genetyczne w połączeniu ze stresorami pochodzącymi z naszego środowiska i osobistych doświadczeń. Naukowcy twierdzą, że regularna aktywność fizyczna znacząco poprawia zdrowie psychiczne, jak również

Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia psychicznego?

Aktywność fizyczna może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne poprzez wpływ i regulację nastroju i poznania, a także zmniejszenie stresu, lęku i depresji oraz poprawę samooceny i pewności siebie. Udowodniono, że ćwiczenia fizyczne wspierają prawidłowe funkcjonowanie mózgu i poprawiają poznanie, koncentrację i pamięć. Może również pomóc poprawić wzorce snu oraz zmniejszyć stres i niepokój.

Ponadto zwiększa naszą zdolność do radzenia sobie z codziennymi sytuacjami stresowymi i może pomóc nam lepiej radzić sobie z trudnymi emocjami. Według najnowszych badań, ćwiczenia aerobowe mogą pomóc w poprawieniu objawów depresji i wzmocnieniu pozytywnego nastroju, a także poprawić poczucie własnej wartości i samooceny. Aktywność fizyczna zwiększa również poziom endorfin i serotoniny w mózgu, które zmniejszają uczucie lęku i depresji.

Aktywność fizyczna a depresja

Ćwiczenia mogą pomóc w regulacji nastroju i złagodzić objawy depresji, takie jak zmęczenie i niska motywacja. Udowodniono, że ma ono pozytywny wpływ na nastrój i samoocenę oraz może zmniejszyć poczucie smutku i bezwartościowości. Pozytywny wpływ ćwiczeń na nastrój wiąże się z podwyższonym poziomem "hormonu szczęścia" - serotoniny w mózgu oraz uwalnianiem endorfin (naturalnych substancji poprawiających nastrój) podczas i po treningu. Ćwiczenia są szczególnie pomocne dla osób, które doświadczają łagodnego lub umiarkowanego poziomu depresji, ponieważ zapewniają natychmiastowy efekt poprawy nastroju. Ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, takie jak jogging, pływanie lub jazda na rowerze, są często zalecane, aby pomóc w regulacji nastroju.

Aktywność fizyczna a zaburzenia lękowe

Ćwiczenia fizyczne są bardzo skuteczne w zmniejszaniu lęku, zwłaszcza w połączeniu z terapią poznawczą, która pomaga zidentyfikować i zmienić niepożądane myśli i zachowania, które mogą wywoływać lęk. Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc zmienić chemię mózgu i zmniejszyć uczucie niepokoju poprzez zwiększenie poziomu serotoniny i dopaminy w mózgu. Osoby z zaburzeniami lękowymi mogą spróbować różnych aktywności, które pomogą zmniejszyć lęk, takich jak joga, spacer, tai chi czy pływanie.

Ćwiczenia mogą być szczególnie pomocne dla osób cierpiących na ataki paniki lub inne zaburzenia lękowe. Uważa się, że regularna aktywność fizyczna może pomóc w zapobieganiu i zmniejszaniu objawów zaburzeń lękowych poprzez pomoc w regulacji hormonów i substancji chemicznych w mózgu związanych ze stresem i lękiem. Zaleca się, aby osoby z zaburzeniami lękowymi rozpoczynały swój program ćwiczeń powoli i stopniowo zwiększały poziom aktywności, aby zapobiec przetrenowaniu i urazom.

Aktywność fizyczna a zaburzenie dwubiegunowe

Chociaż nie jest znane lekarstwo na chorobę dwubiegunową, ta choroba psychiczna może być zarządzana przez przestrzeganie zdrowego stylu życia. Regularna aktywność fizyczna może pomóc zmniejszyć objawy zaburzenia dwubiegunowego i wspierać zarządzanie chorobą. Ćwiczenia mogą pomóc w regulacji hormonów i substancji chemicznych w mózgu związanych ze stresem i regulować nastrój, który często jest nieprawidłowy w zaburzeniu dwubiegunowym.

Ćwiczenia mogą zmniejszyć objawy depresyjne i zmniejszyć uczucie lęku, które jest często wyższe u osób z zaburzeniem dwubiegunowym. Udowodniono, że ćwiczenia zmniejszają częstotliwość epizodów maniakalnych i depresyjnych u osób z chorobą dwubiegunową, a także zmniejszają potrzebę hospitalizacji. Zaleca się, aby osoby z chorobą dwubiegunową podejmowały umiarkowaną aktywność fizyczną przez co najmniej 30 minut, 5 razy w tygodniu.

Dół

Ćwiczenia są bardzo korzystne dla naszego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Może pomóc w zmniejszeniu lęku, depresji i zaburzenia dwubiegunowego, a także poprawić poznanie i zwiększyć poczucie własnej wartości i pewności siebie. Jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, regularna aktywność fizyczna jest koniecznością! Dla tych, którzy chcą poprawić swoje zdrowie psychiczne, ale nie wiedzą, od czego zacząć, zalecamy, aby spróbować włączyć co najmniej 30 minut aktywności fizycznej do swojej codziennej rutyny. Możesz pójść pobiegać, pojeździć na rowerze, uprawiać jogę, popływać lub nawet po prostu pospacerować.