Znaczenie ćwiczeń w życiu codziennym: jak trening poprawia koncentracjęSprawność umysłowa jest taka sama jak każda inna część twojego ciała: Jeśli nie używasz go, tracisz go. A jest to szczególnie prawdziwe, jeśli chodzi o zdolność koncentracji. Ćwiczenia pomagają zachować ostrość umysłu i poprawiają koncentrację uwagi. Nawet jeśli wydaje Ci się, że jesteś zbyt zajęty, aby ćwiczyć, badania pokazują, że nawet niewielka ilość aktywności w ciągu dnia może być korzystna. Jeśli łatwo się rozpraszasz i masz problemy ze skupieniem się, istnieje wiele różnych strategii, które mogą pomóc. Wiele osób, które mają trudności z koncentracją, zauważa, że włączenie większej ilości ćwiczeń do swojego życia pomaga im utrzymać się w zadaniu w danej chwili i w dłuższej perspektywie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o znaczeniu ćwiczeń w codziennym życiu, jak trening poprawia koncentrację i kilka wspaniałych sposobów, które można włączyć fitness do swojego harmonogramu.

Znaczenie ćwiczeń w życiu codziennym

Podczas gdy często myślimy o ćwiczeniach jako o czymś, co powinno być wykonywane dla zdrowia, nieczęsto myślimy o nich jako o narzędziu do osiągnięcia sukcesu w życiu codziennym. Ale badania wykazały, że konsekwentny program ćwiczeń może poprawić koncentrację i skupienie, zwiększyć produktywność, poprawić nastrój i poprawić sen.

Badania wykazały, że ludzie, którzy ćwiczą, lepiej radzą sobie z nastrojem, stresem i koncentrują się na swoich zadaniach. Kiedy nie otrzymujemy wystarczającej ilości ćwiczeń, części naszego mózgu odpowiedzialne za samokontrolę stają się słabsze. Badania wykazały, że konsekwentny program ćwiczeń może odwrócić ten spadek samokontroli i poprawić koncentrację, skupienie i produktywność.

Jak ćwiczenia poprawiają koncentrację

Istnieje kilka sposobów, na które ćwiczenia fizyczne poprawiają koncentrację. Po pierwsze, poprawiają przepływ krwi i zwiększają ilość tlenu do mózgu. To z kolei zwiększa przepływ glukozy, głównego źródła energii dla mózgu, do mózgu. W rezultacie masz więcej energii, lepszy nastrój i mniejsze zmęczenie. Ćwiczenie poprawia również zdolność do koncentracji uwagi. Może wzmocnić połączenia między korą przedczołową, która jest odpowiedzialna za uwagę, a innymi częściami mózgu. Może to ułatwić utrzymanie się na zadaniu i uniknięcie rozproszenia uwagi. Ćwiczenia mogą również poprawić zdolność do przetwarzania informacji, co może pomóc ludziom podejmować szybkie decyzje i pozostać zorganizowanym.

Sposoby na to, by ćwiczenia stały się częścią Twojego dnia

Najlepszym sposobem, aby ćwiczenia stały się częścią Twojego dnia, jest znalezienie rutyny treningowej, która naprawdę Ci się podoba. Jeśli lubisz tańczyć, spróbuj włączyć go do swojego codziennego harmonogramu. Jeśli wolisz bardziej spokojną rutynę, możesz chodzić lub rozciągać się przy biurku podczas przerwy lub po pracy. Wypróbuj te wskazówki, aby ćwiczenia stały się częścią Twojego dnia:

  • Trzymaj swoje ubrania treningowe w widocznym miejscu - To przypomni Ci o ich założeniu i wykonaniu treningu, gdy będziesz miała wolną chwilę.

  • Zaplanuj swój trening co najmniej tak samo ściśle jak spotkanie - jeśli zapiszesz go w swoim kalendarzu, będziesz bardziej skłonny do jego wykonania.

  • Zabierz ze sobą swój trening - Jeśli wiesz, że będziesz musiał poczekać, np. na pociąg, lub zrobić sobie krótką przerwę, postaraj się znaleźć coś w pobliżu, co możesz zrobić.

  • Uczyń swój trening towarzyskim - Badania pokazują, że ludzie, którzy czynią z ćwiczeń aktywność społeczną, częściej trzymają się swojego programu.

  • Pamiętaj, że nie musisz wykonywać wielu ćwiczeń, aby uzyskać korzyści - nawet 10-minutowy spacer może sprawić, że będziesz bardziej produktywny.

Poranna rutyna ćwiczeń

Dla wielu osób ćwiczących rano, najlepszym sposobem na rozpoczęcie dnia jest poranny trening. Wczesny poranny trening ma wiele korzyści, w tym zwiększoną koncentrację i samodyscyplinę na resztę dnia. Najlepszą porą na poranny trening jest czas, kiedy Twoje ciało jest najbardziej rozbudzone. Oznacza to, że powinieneś ćwiczyć przed godziną 8.00, ponieważ w miarę upływu dnia Twoje ciało w naturalny sposób staje się mniej rozbudzone.

Najlepiej jest ćwiczyć z w pełni naładowanym mózgiem i świeżym ciałem. Poranny trening daje Ci energię potrzebną na cały dzień i mnóstwo czasu na odpoczynek i regenerację przed pójściem spać. Poranne treningi przygotowują Cię również do produktywnego popołudnia i wieczoru. Jeśli ćwiczysz po południu, prawdopodobnie będziesz zbyt wyczerpany, aby pracować na najwyższym poziomie po pracy.

Popołudnie to idealny czas na trening o niskiej intensywności, taki jak joga lub spacer. Łagodny trening po południu pomaga ludziom zrelaksować się i odpocząć na wieczór. Może również pomóc zmniejszyć stres i niepokój, ułatwiając skupienie się na zadaniach pod ręką.

Badania wykazały, że najlepszy czas na ćwiczenia jest między godziną 14:00 a 17:00. Wtedy temperatura ciała i tempo metabolizmu są najwyższe. Dlatego też będziesz w pełni wykorzystywać zasoby swojego organizmu, spalając przy tym więcej kalorii niż gdybyś ćwiczył wcześniej lub później w ciągu dnia.

Wieczorna rutyna ćwiczeń

Jeśli pracujesz na późną nocną zmianę, możesz rozważyć ćwiczenie po pracy. Trening wieczorem jest dobry dla poprawy nastroju i pomaga zrelaksować się na nadchodzącą noc. Wieczorny trening powinien być mało intensywny, np. spacer w spokojnym tempie.

Badania wykazały, że najlepszy czas na ćwiczenia to godziny od 17:00 do 20:00. W związku z tym najmniej wykorzystujesz zasoby swojego organizmu, a jednocześnie spalasz mniej kalorii niż gdybyś ćwiczył wcześniej lub później w ciągu dnia.

Tygodniowa rutyna treningowa

Jeśli chcesz, aby fitness stał się regularną częścią twojego życia, ważne jest, aby zaplanować rutynę treningową z konsekwentnym harmonogramem. Wiele osób uważa za pomocne zaplanowanie swoich treningów na ten sam dzień tygodnia. Jeśli masz mało czasu, spróbuj wcisnąć się w 10-minutowy trening każdego dnia. Możesz to zrobić na kilka sposobów:

  • Spróbuj znaleźć dwie 10-minutowe przerwy w ciągu dnia pracy - Jeśli pracujesz w biurze, staraj się wstawać raz na godzinę, aby się przejść i rozciągnąć.

  • Podziel swój trening na dwie lub trzy 10-minutowe sesje - Jeśli wolisz zrobić jeden dłuższy trening, spróbuj znaleźć dwa razy w ciągu dnia, że możesz wyrzeźbić 10 minut na trening.

  • Użyj aplikacji 10-minutowych treningów - Ta aplikacja pomaga znaleźć szybkie treningi, które możesz wcisnąć w dowolnym miejscu.

Ćwiczenia to coś, co każdy powinien robić więcej w swoim codziennym życiu. Ważne jest, aby nie tylko robić to jako formę sprawności umysłowej, ale także utrzymać dobre zdrowie fizyczne, jak również. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby włączyć ćwiczenia do swojej codziennej rutyny. Ważne jest, aby znaleźć ćwiczenie, które lubisz wykonywać, aby nie czuć się jak obowiązek - ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, gdy jesteś zmęczony i zestresowany, jest zmuszanie się do pójścia na siłownię. Zamiast tego postaraj się znaleźć takie sposoby włączenia ćwiczeń do codziennej rutyny, które sprawią, że poczujesz się naturalnie i łatwo.