33 a5f16Dla większości ludzi pomysł spędzania całych dni w dziczy wydaje się doświadczeniem zarezerwowanym dla nielicznych uprzywilejowanych - być może tych z funduszami powierniczymi, a nie tych, którzy pracują od 9 do 5. Ale jeśli masz ochotę na ucieczkę od rutyny codziennego życia poprzez powrót do natury, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Żyjemy w czasach, w których technologia sprawiła, że odkrywanie odległych zakątków naszego świata jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej, bez ryzyka i kosztów. Istnieje wiele tanich i dostępnych sposobów, aby przejść na nową przygodę turystyczną każdego tygodnia, jeśli wiesz, gdzie szukać. W tym wpisie na blogu powiemy ci wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak przygotować się do następnej przygody trekkingowej.

Zdecyduj, na jaki rodzaj trekkingu chcesz się wybrać

Jeśli chodzi o podjęcie decyzji o rodzaju trekkingu, na który chcesz iść, istnieje wiele opcji. Kluczem jest znalezienie takiego, który pasuje do twojego poziomu umiejętności i kondycji.

 • Jeśli jesteś początkujący, możesz chcieć zacząć od krótkiego i dostępnego trekkingu, takiego jak Szlak Inków w Peru lub Wielki Mur Chiński.
 • Jeśli jesteś zaawansowany i chcesz sprawdzić się w trudniejszych warunkach, możesz wybrać się na dłuższy trekking w Himalajach lub Patagonii.
 • Jeśli chcesz poznać kulturę i wywrzeć pozytywny wpływ, możesz wybrać się na trekking społeczny, taki jak Conservation Discovery w Tajlandii lub Trek of the Adivasis w Indiach.

Znajdź najlepsze miejsca na trekking w pobliżu siebie

Istnieje wiele stron internetowych, które mogą pomóc Ci znaleźć najlepsze miejsca na trekking w pobliżu Ciebie. Niektóre z nich mają nawet filtry, które pozwalają na wyszukiwanie według poziomu umiejętności, dzięki czemu można znaleźć odpowiedni trekking dla Ciebie.

 • Treking - Jest to sieć internetowa, która pozwala znaleźć lokalne kluby trekkingowe. Po zarejestrowaniu się, możesz użyć strony, aby znaleźć i dołączyć do lokalnych klubów w swojej okolicy.
 • Trekking Specialists - Ta platforma online ma na celu połączenie ludzi, którzy chcą odkryć trekking z ludźmi, którzy mogą pomóc im zaplanować idealny trekking.
 • Trekaroo - To strona dla osób, które po raz pierwszy wybierają się na trekking. Pozwala wyszukać najłatwiejsze i najbardziej dostępne miejsca w pobliżu.
 • The Trekking Guide - Ta strona skupia się na trekkingu w Azji, ale ma dobry wybór miejsc w zasięgu wielu krajów zachodnich.

Sprawdź swoją kondycję fizyczną

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj wyprawy trekkingowej się wybierasz, ważne jest, aby sprawdzić swoją kondycję fizyczną przed wyjazdem. Trekking w szczególności jest aktywnością fizyczną, która może być bardzo uciążliwa dla twojego ciała. Ważne jest, aby znać swoje ograniczenia i zrozumieć swoje fizyczne mocne i słabe strony przed wyjazdem. To pomoże Ci zachować bezpieczeństwo i uniknąć kontuzji.

 • Powinieneś mieć podstawowy poziom sprawności fizycznej i być w stanie chodzić przez co najmniej 90 minut na raz bez przerwy.
 • Regularne spacery pozwolą Ci przygotować stawy i mięśnie do czekającego Cię wyzwania.
 • Powinieneś mieć dobrą wytrzymałość rdzenia i być w stanie podnosić ciężkie przedmioty, jeśli wędrujesz w ekstremalnych warunkach.
 • Twój układ oddechowy i sercowo-naczyniowy powinien być w dobrym stanie. Jest to szczególnie ważne podczas wędrówek na dużych wysokościach.

Spakuj to, co najważniejsze

Kiedy już zdecydujesz się na rodzaj wyprawy trekkingowej, na którą chcesz się wybrać, powinieneś spakować to, co najważniejsze. Nie musisz przesadzać z drogim sprzętem. Oto kilka niezbędnych rzeczy, o których powinieneś pamiętać.

 • Dobre buty - Twoje stopy będą brały na siebie ciężar podróży. Upewnij się, że są dobrze chronione przez dobrą parę butów.
 • Wygodne ubrania - Trekking może być męczący, więc upewnij się, że masz ubrania, które są oddychające i łatwe do poruszania się.
 • Ciepła kurtka - upewnij się, że masz ze sobą ciepłą kurtkę na wypadek, gdyby pogoda się pogorszyła.
 • Kijki trekkingowe - kijki trekkingowe są świetną pomocą w poruszaniu się po trudnym terenie.
 • Filtr przeciwsłoneczny - Trekking może być aktywnością na świeżym powietrzu, więc pamiętaj o spakowaniu kremu z filtrem, który ochroni Twoją skórę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi.
 • Apteczka - nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się plaster lub środki przeciwbólowe, które pomogą przetrwać podróż.

Nie zapomnij o luksusach

Zanim pójdziesz na trekking po raz pierwszy, pomocne może być zastanowienie się nad tym, jak chcesz, aby twoja podróż była. Możesz chcieć zabrać ze sobą luksusowy przedmiot, który przypomina ci o domu lub możesz chcieć wybrać się na trekking, który oferuje ci szansę nauczenia się czegoś nowego. Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci zacząć:

 • Jeśli chcesz zabrać coś, co przypomina ci o domu, możesz przynieść małą pamiątkę, taką jak zdjęcie lub kawałek biżuterii.
 • Jeśli chcesz nauczyć się czegoś nowego, możesz wybrać się na wędrówkę, która oferuje odkrycia kulturowe.
 • Jeśli chcesz zabrać ze sobą coś luksusowego, możesz spakować książkę, którą chciałeś przeczytać lub utwór muzyczny, który Cię inspiruje.

Stay safe

Podczas trekkingu w odległych częściach świata może być trudno przewidzieć, co może pójść nie tak. Najlepszym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa jest upewnienie się, że jesteś przygotowany na każdą sytuację awaryjną, która może się pojawić. Oto kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać:

 • Upewnij się, że masz ze sobą wystarczającą ilość jedzenia i wody. Jest to szczególnie ważne, jeśli wybierasz się na trekking w gorącym klimacie.
 • Noś ze sobą apteczkę i wiedz jak jej używać.
 • Spakuj urządzenie do komunikacji w sytuacjach awaryjnych, takie jak bransoletka jonowa lub gwizdek ratunkowy.
 • Zabierz kompas na wypadek, gdybyś się zgubił.
 • Poinformuj kogoś, dokąd idziesz i kiedy planujesz wrócić.

Nie musisz być dzieckiem z funduszem powierniczym, aby wybrać się na przygodę na świeżym powietrzu. Wiele miejsc jest łatwo dostępnych, nie wymaga dużej ilości sprzętu i jest niedrogich!

Jeśli marzyłeś o przejściu na przygodę trekkingową, ale odkładałeś ją, ponieważ nie wiedziałeś, od czego zacząć, teraz masz wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby zacząć. Od podjęcia decyzji, jaki rodzaj trekkingu chcesz przejść do znalezienia najlepszych miejsc na trekking w pobliżu, ten artykuł ma wszystko, co musisz wiedzieć.