Co musisz wiedzieć, zanim wyruszysz na rowerze w drogęJazda na rowerze to przyjemny, ekologiczny sposób na dotarcie z punktu A do punktu B. A ponieważ więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej wskakuje na rowery, staje się to również coraz bardziej popularnym środkiem transportu. Na szczęście dla tych, którzy lubią jeździć na rowerze zamiast samochodem, zapotrzebowanie na drogi przyjazne rowerom jest większe niż kiedykolwiek. Wiele miast inwestuje w infrastrukturę rowerową i tworzy nowe przepisy, aby jazda na rowerze była bezpieczniejsza i bardziej atrakcyjna. Według League of American Bicyclists, 37% mieszkańców USA mieszka obecnie w społecznościach, które uważają za "przyjazne rowerzystom". Wraz z tym rosnącym trendem pojawia się kilka ważnych wskazówek, jak jeździć na rowerze bezpiecznie i odpowiedzialnie, aby zmniejszyć ryzyko obrażeń lub odpowiedzialności prawnej w przypadku uderzenia w kogoś innego lub jego własność podczas jazdy rowerem.

Poznaj prawo - i bądź odpowiedzialnym jeźdźcem

Jeśli zamierzasz pedałować po drodze, ważne jest, aby znać zasady ruchu drogowego. Wiele wypadków samochodowych z udziałem roweru wynika z niebezpiecznego lub nielegalnego zachowania rowerzysty. Jeśli jesteś rowerzystą, musisz przestrzegać przepisów, które obowiązują wszystkich użytkowników dróg. W wielu miejscach oznacza to jazdę z ruchem ulicznym, a nie pod prąd. Od rowerzystów oczekuje się również przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów ruchu drogowego, takich jak zatrzymywanie się na światłach i znakach stopu, ustępowanie miejsca pieszym oraz używanie odpowiednich sygnałów ręcznych podczas skręcania lub hamowania.

Niektóre miejscowości wymagają, aby rowerzyści nosili kaski. Upewnij się, że znasz zasady obowiązujące w Twojej okolicy. Jeśli masz dziecko, które chce jeździć na rowerze, upewnij się, że rozumie ono zasady ruchu drogowego i ma prawidłowo założony kask.

Ubierz się dla bezpieczeństwa

Rowery to nie tylko świetna forma ćwiczeń, ale także doskonały sposób na przemieszczanie się. Możesz pojechać dalej i zwiedzić więcej miejsc, jeśli nie jesteś ograniczony do chodzenia lub jazdy samochodem. Kluczem do zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze jest upewnienie się, że jesteś widoczny. Noś jasne, fluorescencyjne ubrania, aby się wyróżniać. Jeśli dojeżdżasz do pracy w godzinach szczytu, noś materiały odblaskowe lub używaj podświetlanej kamizelki.

Bądź widoczny także w każdych warunkach pogodowych. Najlepszym sposobem na to jest noszenie wodoodpornej kurtki i spodni, które zapewnią Ci suchość i ciepło. Pamiętaj również o noszeniu rękawiczek, nawet w cieplejsze dni. Rękawiczki ochronią Twoje ręce przed żywiołami i sprawią, że nie będą one zbyt gorące. Podczas jazdy na rowerze pamiętaj o swoich kończynach. Ręce, stopy i nogi to główne źródła napędu i sterowania, więc pamiętaj, aby je chronić.

Nie wchodź w drogę innym ludziom

Nie wchodź w drogę innym ludziom, aby na nich nie wpaść. Oznacza to, że powinieneś starać się unikać jazdy po chodnikach, jeśli to możliwe. Chodniki są często wypełnione ludźmi, którzy są rozproszeni przez ich telefony lub małe dzieci, co może uczynić je niebezpiecznymi miejscami do jazdy. Jeśli musisz jeździć po chodniku, zachowaj szczególną ostrożność i ustąp ludziom, którzy idą, a także tym, którzy prowadzą wózki dziecięce.

Jeśli jedziesz po ulicy, trzymaj się prawej strony, aby nie przeszkadzały Ci zaparkowane samochody i rowery nadjeżdżające z drugiej strony drogi. Zwróć uwagę na samochody skręcające w podjazdy i skrzyżowania, gdzie ludzie mogą nie spodziewać się Ciebie. Ważne jest również, aby być świadomym, kiedy samochody za Tobą zatrzymują się. Bądź gotów zwolnić i/lub całkowicie się zatrzymać, jeśli samochód za Tobą trąbi.

Bądź widoczny dzięki odpowiedniemu oświetleniu i odblaskom

Jeśli słońce już zachodzi, może być konieczne włączenie świateł. Jeśli jeździsz po mieście, zachowaj szczególną ostrożność. Wokół jest mnóstwo ludzi, a wielu z nich nie spodziewa się zobaczyć rowerzystów na drogach. Będziesz chciał upewnić się, że jesteś tak widoczny, jak to możliwe.

Jest to szczególnie ważne, jeśli jeździsz wieczorem lub w nocy. Istnieją pewne światła, które są przeznaczone dla rowerów. Jeśli zamierzasz często jeździć w ciemności i chcesz być wyjątkowo bezpieczny, zakup światła do roweru może być dobrą inwestycją.

Poza światłami, upewnij się, że jesteś widoczny dzięki odpowiednim odblaskom. Obejmuje to odblaski w jaskrawym kolorze na plecach i na kostkach każdej nogi.

Nie zapomnij o kasku

Prawdopodobnie nie chcesz myśleć o tym, że będziesz miał wypadek, ale jeśli tak się stanie, chcesz mieć pewność, że jesteś maksymalnie chroniony. Oprócz odpowiedniego oświetlenia i widoczności, powinieneś zawsze nosić kask podczas jazdy na rowerze. Kaski są kluczową częścią każdego sprzętu rowerowego. Mogą one pomóc w zapobieganiu urazom głowy w przypadku niefortunnej kolizji. W większości stanów obowiązują przepisy nakazujące noszenie kasków przez dzieci poniżej określonego wieku, dlatego należy upewnić się, że kask ma odpowiedni rozmiar i jest właściwie dopasowany. Poza dziećmi, ważne jest, aby dorośli również nosili kaski podczas jazdy na rowerze.

Jazda na rowerze to świetny sposób na poruszanie się w bardziej ekologiczny sposób. To także świetny sposób na zachowanie zdrowia i zażycie trochę ruchu podczas dojazdów do pracy lub szkoły. Pamiętaj, że rower to pojazd i jako taki musisz przestrzegać tych samych zasad ruchu drogowego, co samochody i inne pojazdy zmotoryzowane. Zachęcamy do skorzystania z informacji zawartych w tym artykule, aby upewnić się, że jesteś jak najbardziej bezpieczny i widoczny podczas jazdy rowerem.