Jak wybrać najlepsze buty do wędrówek: Definitywny przewodnikWędrówka jest tak samo ważna jak cel. Kiedy planujesz swoją kolejną wycieczkę w głąb lądu, ważne jest, aby wybrać odpowiedni sprzęt. Oprócz niezawodnego plecaka i szybkoschnącej odzieży, będziesz potrzebować wygodnych butów turystycznych, które nie spowodują pęcherzy i nie sprawią, że będziesz się chwiać po kilku kilometrach. Niezależnie od tego, czy jest to jednodniowa wycieczka, czy dłuższa wyprawa, buty te powinny zapewnić Twoim palcom suchość, stabilność i zadowolenie przez cały dzień. Ale przy tak wielu opcjach, skąd wiesz, które są dla Ciebie odpowiednie? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o wyborze najlepszych butów turystycznych na następną przygodę.

Na co zwrócić uwagę w butach trekkingowych

Podczas zakupów butów do wędrówek warto zastanowić się, do czego właściwie będziesz ich używać. Rozłóżmy to na czynniki pierwsze:

 • Cel: Jaki jest główny powód, dla którego kupujesz buty do wędrówek?

 • Teren: Gdzie będziesz uprawiać turystykę pieszą?

 • Dzień vs Multi-day: Jak długo spędzasz na szlaku?

 • Waga: Czy idziesz ultralekko, czy planujesz nosić kilka przedmiotów?

 • Pogoda: Jaka będzie pogoda podczas wędrówki?

 • Typ turysty: Czy jesteś początkującym, średnio zaawansowanym czy zaawansowanym turystą?

 • Dopasowanie butów: Zastanów się, jak Twoje stopy będą pasowały do butów, a także jak będą podtrzymywane.

 • Typ buta: Czy jesteś średnim, niskim czy wysokim turystą?

 • System sznurowania: Czy wolisz alternatywę w postaci sznurowania czy zapadki?

 • Typ podeszwy: Jaki rodzaj podłoża będziesz pokonywać?

Marki i materiały

Podczas zakupów butów turystycznych zauważysz, że istnieje wiele różnych materiałów, z których wykonane są podeszwy. Oto kilka najlepszych opcji:

 • Guma: Najczęstszy materiał butów turystycznych, guma można znaleźć zarówno na niskich, jak i wysokich butach turystycznych.

 • Skóra: Ten trwały materiał zapewnia doskonałe wsparcie i ochronę na długich dystansach, a także ciepło i wodoodporność.

 • Gore-Tex: Ten wodoodporny materiał jest często używany do produkcji niskotopowych butów turystycznych.

 • Syntetyczne: Jeśli szukasz lekkich butów turystycznych, syntetyczne podeszwy mogą być dobrym rozwiązaniem.

Podczas przeglądania marek, przekonasz się, że materiały butów turystycznych różnią się w zależności od marki. Oto kilka najpopularniejszych marek butów turystycznych i ich materiałów:

 • Columbia: Guma i syntetyk.

 • Merrell: Syntetyczne, skórzane i Vibram.

 • Salomon: Syntetyczne i skórzane.

 • Timberland: Skóra, syntetyk i Gore-Tex.

Męskie vs. Damskie buty turystyczne

Szukając butów turystycznych, zauważysz, że rozmiary różnią się w zależności od płci. Podczas gdy możesz użyć tabeli rozmiarów, aby określić swój rozmiar buta, jeszcze ważniejsze jest to, jak pasują do twoich stóp - a to może się różnić w zależności od płci.

 • Męskie buty turystyczne są zazwyczaj szersze i mają bardziej pojemne palce niż damskie buty turystyczne.

 • Damskie buty turystyczne są węższe i mają wyższe łuki niż męskie buty turystyczne.

Zauważysz również, że męskie i damskie buty turystyczne mogą różnić się kolorem, wysokością pięty i systemem sznurowania. Jeśli kupujesz damskie buty turystyczne, upewnij się, że sprawdzisz rozmiar i dopasowanie - zwłaszcza jeśli masz wąskie lub wysokie łuki. Podczas zakupów damskich butów do wędrówek warto również zwrócić uwagę na kolor i wysokość obcasa.

Cechy butów, których należy szukać

 • Przeznaczenie: Do czego będziesz używać tych butów? Czy wędrujesz po górach, czy po lesie? Teren, po którym wędrujesz, może mieć wpływ na wybór butów.

 • Dopasowanie: Jak buty dopasowują się do Twoich stóp? Czy są jakieś punkty nacisku? Dobre buty turystyczne powinny sprawiać wrażenie, że są przedłużeniem Twoich stóp.

 • Waga: Buty turystyczne mogą ważyć od jednego do trzech funtów za parę, w zależności od materiału i tego, jak bardzo są wytrzymałe.

 • System sznurowania: Tradycyjny sznurowany but do wędrówek jest najbardziej bezpieczną opcją. Jeśli chcesz czegoś bardziej wygodnego, możesz zdecydować się na system sznurowania z zapadką.

 • Typ podeszwy: Różny teren wymaga różnych rodzajów podeszwy.

 • Typ buta: Niskie buty są świetne, jeśli będziesz wchodzić i schodzić z rzek, ale mogą nie zapewnić wsparcia, którego potrzebujesz na długim dystansie. Buty typu mid-top są bardziej wytrzymałe i mogą być świetne na długie wędrówki w trudnym terenie. Buty typu high-top są najlepsze na śnieżne dni i podróże poza szlakami, ponieważ mają grubszą piętę.

Buty turystyczne Merrell Outdoors

Buty turystyczne Merrell Outdoors Venture Mid to jeden z naszych najlepszych wyborów wśród damskich butów turystycznych. Są wygodne, lekkie i zapewniają doskonałe wsparcie przez cały dzień na szlaku. Te damskie buty turystyczne mają panele z siatki wzdłuż boków i oddychający język z siatki, dzięki czemu Twoje stopy będą chłodne i suche.

Buty Venture Mid zostały zaprojektowane z agresywną podeszwą zewnętrzną zapewniającą przyczepność i trwałość w każdym terenie. Są one również wykonane ze wzmocnionym palcem dla wspinaczki i trwałości. Te buty turystyczne Merrell są dostępne w różnych kolorach i rozmiarach, co czyni je wszechstronną opcją dla przygód turystycznych.

Te buty turystyczne są wykonane z materiałów syntetycznych, w tym trzon TPU dla stabilności bocznej. Mają 4-calowy wał z syntetyczną nakładką dla dodatkowego wsparcia. System sznurowania na tych butach turystycznych to tradycyjny styl sznurowania.

Adidas Outdoor Climbing Shoes

Buty adidas Outdoor Climbing Shoes to świetny wybór dla mężczyzn, którzy szukają lekkich butów do wędrówek. Ten but do wędrówek ma oddychającą cholewkę z siatki, idealną na cieplejsze pory roku na wędrówki. But Climbing posiada również technologię Climacool, która odprowadza wilgoć od stopy. But Climbing jest zaprojektowany z gumową podeszwą zewnętrzną, która zapewnia przyczepność i trwałość na różnych powierzchniach. Ten but do wędrówek adidas jest dostępny w różnych kolorach, dzięki czemu jest idealny do noszenia na szlaku i poza nim.

But wspinaczkowy jest wykonany z syntetyczną cholewką i podeszwą środkową EVA. Ten but do wędrówek ma niski profil i sznurowaną konstrukcję. But adidas Climbing to świetna opcja dla mężczyzn, którzy szukają lekkiego buta do wędrówek.

Columbia hiking shoes

Columbia Men's Trailhead II Hiking Shoes to świetna opcja na wędrówki w cieplejszych temperaturach. Te męskie buty turystyczne Columbia mają cholewkę z tkaniny siatkowej dla oddychalności i impregnacji, aby utrzymać stopy suche w deszczowe dni. Te buty Columbia do wędrówek mają solidną konstrukcję z usztywnioną podeszwą zewnętrzną zapewniającą przyczepność i trwałość. Te Columbia męskie buty turystyczne mają podszewkę z siatki i podeszwę środkową EVA dla dodatkowej amortyzacji i wsparcia. Te buty Columbia do wędrówek są dostępne w różnych kolorach, co czyni je uniwersalną opcją dla każdej wycieczki.

Te buty do wędrówek Columbia są wykonane z syntetyczną powłoką zewnętrzną i syntetyczną wkładką. Columbia zaprojektowała te buty turystyczne z podeszwą zewnętrzną Omni-Grip firmy Columbia, która zapewnia trakcję i trwałość na różnych powierzchniach.

Buty turystyczne Merrell Outdoors

Buty turystyczne Merrell Outdoors Venture Mid to jeden z naszych najlepszych wyborów wśród damskich butów turystycznych. Są wygodne, lekkie i zapewniają doskonałe wsparcie przez cały dzień na szlaku. Te buty turystyczne mają panele z siatki wzdłuż boków i oddychający język z siatki, dzięki czemu Twoje stopy będą chłodne i suche.

Buty Venture Mid zostały zaprojektowane z agresywną podeszwą zewnętrzną zapewniającą przyczepność i trwałość w każdym terenie. Są one również wykonane ze wzmocnionym palcem i materiałami syntetycznymi dla dodatkowej trwałości. Te buty turystyczne mają 4-calowy wał z syntetyczną nakładką dla dodatkowego wsparcia. System sznurowania w tych butach turystycznych to tradycyjny styl sznurowania.