Sprzęt kolarski: Kompleksowy przewodnik dla kupującychJeśli uwielbiasz przebywać na świeżym powietrzu, spędzać czas na łonie natury i stawiać sobie nowe wyzwania, to jazda na rowerze jest doskonałym wyborem jako hobby. Jest to również jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie formy. Ale jeśli chodzi o ten konkretny rodzaj sportu, sprawy mogą stać się nieco trudne. Zwłaszcza jeśli po raz pierwszy inwestujesz w sprzęt i akcesoria rowerowe. Jeśli podejmujesz jazdę na rowerze jako hobby, będziesz potrzebował odpowiedniego sprzętu, aby uczynić ją przyjemniejszą i bezpieczniejszą. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów sprzętu - ale nie wszystkie są przydatne dla każdego rodzaju rowerzysty. W zależności od tego, czego szukasz, zakup odpowiedniego sprzętu może być dość skomplikowany i wymaga wcześniejszego przeprowadzenia pewnych badań. W tym wpisie na blogu omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o sprzęcie rowerowym przed dokonaniem pierwszego zakupu.

Podstawy sprzętu kolarskiego

Zanim zanurkujemy w specyfikę każdego elementu wyposażenia, omówmy kilka podstaw sprzętu rowerowego, o których warto pamiętać podczas zakupów.

  • Waga - Wszystkie urządzenia są dostarczane z określoną wagą. Jeśli chcesz iść na dłuższe przejażdżki, będziesz musiał rozważyć, jak ciężkie są przedmioty, aby nie stać się zbyt zmęczonym.
  • Komfort - Kolarstwo to sport, który wymaga dużo wytrzymałości i energii. Nie chcesz czuć się niekomfortowo podczas jazdy - w przeciwnym razie możesz zrezygnować, zanim jeszcze zaczniesz.
  • Trwałość - Kolarstwo jest sportem o dużej intensywności uderzenia, co oznacza, że ważne jest, aby rozważyć, jak trwały jest sprzęt. Nie chcesz przecież musieć wymieniać go zbyt często.
  • Dopasowanie - Sprzęt kolarski jest często bardzo ciasny i ograniczający. Chcesz się upewnić, że wszystko pasuje prawidłowo, aby nie mieć żadnych problemów podczas jazdy.
  • Ochrona - Podczas jazdy na rowerze nie jesteś w stanie chronić siebie w razie wypadku. Oznacza to, że niezwykle ważne jest, aby upewnić się, że kaski i inne elementy wyposażenia oferują Ci odpowiednią ochronę.

Buty kolarskie i knagi

Buty kolarskie są specjalnie zaprojektowane do jazdy na rowerze i różnią się od zwykłych butów sportowych. Są one zazwyczaj wykonane ze sztywną podeszwą, która zapewnia większe wsparcie w obszarze kostki. Stylowe buty mogą być wykonane z wielu różnych materiałów, takich jak skóra, syntetyk, nubuk i siatka. Możesz również znaleźć buty rowerowe z gumowymi podeszwami i knagami, które mogą być używane w połączeniu z pedałami clipless.

Knagi kolarskie to buty, które mają metalowe kolce, które są przymocowane do podeszwy buta. Dzięki temu podczas jazdy można wpiąć się w pedały bezklamrowe. Istnieje wiele różnych rodzajów knag rowerowych, a każdy z nich jest przeznaczony do konkretnego rodzaju terenu.

Szorty kolarskie

Spodenki kolarskie są zaprojektowane tak, aby nie ograniczały Twoich ruchów. Zazwyczaj są wykonane z materiałów takich jak spandex i Lycra, są lekkie i oddychające. Szorty kolarskie to dobra inwestycja dla każdego, kto kocha jazdę na rowerze i robi to regularnie.

Choć może się wydawać, że noszenie zwykłych spodenek sportowych podczas jazdy na rowerze to dobry pomysł, nie jest to najlepsza decyzja. Zwykłe spodenki są wykonane z grubszego materiału i są mniej oddychające, co oznacza, że Twoje nogi będą się pocić znacznie szybciej.

Kierownica i wsporniki

Istnieją różne rodzaje kierownic na rynku, w tym drop bar, bullhorn bar i flat bar. Kierownice typu drop bar są najbardziej popularne wśród zwykłych rowerzystów, natomiast kierownice typu bullhorn są przeznaczone dla bardziej poważnych rowerzystów.

Jeśli chodzi o wsporniki kierownicy, są one częścią łączącą kierownicę z ramą roweru. Na rynku dostępne są różne rodzaje wsporników, w tym bezgwintowe i gwintowane.

Pedały

Na rynku dostępne są dwa rodzaje systemów pedałów - clipless i pedały platformowe. Pedały bezklamrowe są zaprojektowane z systemem, który pozwala na przymocowanie stopy do pedału. Są one bardzo popularne wśród rowerzystów i są stosowane w większości rowerów.

Pedały platformowe to pedały, które nie mają przymocowanego mechanizmu. Są one zazwyczaj bardziej przystępne cenowo i mogą być używane przez początkujących rowerzystów.

Kolarstwo to sport, który występuje z wieloma różnymi rodzajami sprzętu, które są przeznaczone do różnych celów. W zależności od tego, czego szukasz, różne elementy sprzętu będą dla Ciebie najlepszym wyborem.

Omówiliśmy wszystkie najważniejsze elementy wyposażenia poniżej, więc możesz lepiej zrozumieć, kiedy i dlaczego każdy kawałek jest przydatny.

Jazda na rowerze to świetny sposób, aby pozostać w formie i cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu. Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego sprzętu, istnieje wiele różnych typów dostępnych na rynku dzisiaj. W zależności od tego, czego szukasz, zakup odpowiedniego sprzętu może być dość skomplikowany.

Przed dokonaniem pierwszego zakupu, ważne jest, aby zrozumieć wszystkie podstawy sprzętu rowerowego, takie jak różnica między różnymi rodzajami pedałów i co każdy kawałek sprzętu jest przeznaczony.