Ostateczny przewodnik po wyborze najlepszej odzieży do biegania w niskich temperaturachKiedy temperatura spada, możesz mieć ochotę zostać w domu i zahibernować się do wiosny. W końcu kto chciałby wychodzić na zewnątrz w ujemnych temperaturach ubrany od stóp do głów w syntetyczne tkaniny? Na pewno nie Ty. Ta logika jest jednak błędna, ponieważ bieganie w niskich temperaturach jest nie tylko przyjemne, ale także świetne dla Twojego ciała. Tak bardzo, że pomoże Ci schudnąć i ujędrnić się szybciej niż sesje kardio czy trening interwałowy o wysokiej intensywności w pomieszczeniach zamkniętych. Dodatkową zaletą wychodzenia na zewnątrz, gdy jest chłodno, jest to, że spalisz więcej kalorii niż gdybyś biegał na bieżni lub jeździł na rowerze w środku. Ten artykuł pomoże Ci wybrać najlepsze ubrania do biegania w niskich temperaturach, abyś mógł wygodnie biegać na zewnątrz tej zimy bez ryzyka hipotermii lub odmrożeń.

Dlaczego powinieneś biegać w zimnie

Bieganie w zimnie oferuje wiele korzyści zdrowotnych, których nie można uzyskać z treningów w pomieszczeniach. Ponieważ musisz rozgrzać mięśnie z przepływem krwi, aby przygotować się do ćwiczeń, bieganie w zimie faktycznie spala nieco więcej kalorii niż bieganie w ciepłej pogodzie. Istnieją również psychologiczne korzyści z biegania w zimnie, ponieważ daje poczucie twardości i odporności. Zimno może być świetnym motywatorem dla biegaczy, którzy z trudem wychodzą z domu w miesiącach letnich, gdy na zewnątrz jest gorąco.

Bieganie w zimie poprawia również krążenie, co może pomóc w zapobieganiu cukrzycy, żylakom i skurczom nóg. Bieganie w zimnie wzmacnia również Twoje kości, co może obniżyć ryzyko osteoporozy. Pomaga również lepiej spać w nocy, ponieważ ćwiczenia uwalniają endorfiny, które zmniejszają stres i pomagają szybciej zasnąć. Jak widzisz, istnieje wiele korzyści z biegania w zimnie.

Która tkanina syntetyczna jest najlepsza do biegania w zimnie?

Kiedy robisz zakupy odzieży do biegania w zimnej pogodzie, pierwszą rzeczą, na którą będziesz chciał zwrócić uwagę, jest tkanina. Najlepsze tkaniny do biegania w zimie to te, które są syntetyczne. Dzieje się tak dlatego, że są szybkoschnące, łatwe do założenia i zdjęcia, a także zachowują swój kształt nawet po zamoczeniu.

Tkaniny syntetyczne są również rozciągliwe i zapewniają ciepło bez zbędnych kilogramów. Możesz dodatkowo zabezpieczyć się warstwą termiczną pod ubraniem do biegania. Jeśli kupujesz zimową kurtkę lub spodnie do biegania, poszukaj syntetycznej tkaniny z wodoodpornym wykończeniem, takiej jak polar, poliester lub wełna.

Chociaż wszystkie tkaniny mogą być ciepłe, nie wszystkie są równie oddychające i dlatego nie są zalecane do biegania w zimnej pogodzie. Na przykład bawełna jest popularnym materiałem na odzież zimową. Jest ona jednak wyjątkowo słaba w odprowadzaniu wilgoci z ciała, co może prowadzić do przegrzania, a nawet odmrożeń.

Sprzęt do biegania, który musisz mieć

Najlepsza odzież do biegania na zimną pogodę będzie miała różne elementy, które możesz nakładać na siebie w zależności od temperatury zewnętrznej. Kurtka do biegania jest kluczowa dla zimnej pogody, ale nie musisz wybierać najdroższej opcji.

Warstwa termiczna na górnej części ciała chroni Twój rdzeń przed zimnem i pomaga regulować temperaturę ciała. Szalik biegowy to kolejny świetny element, który możesz nosić, aby chronić się przed żywiołami. Dla dolnej części ciała, rajstopy termiczne są doskonałym wyborem, aby chronić nogi przed zimnem. Powinieneś również mieć parę rękawiczek i czapkę, aby chronić kończyny ciała - ręce i głowę - przed odmrożeniami.

Obuwie

Kluczem do noszenia odpowiedniego obuwia w zimnej pogodzie jest upewnienie się, że Twoje buty są wodoodporne. W większości przypadków, najlepsze buty do biegania na zimną pogodę będą wodoodporne, więc nie ma potrzeby martwić się o zakup dodatkowej ochrony.

Jeśli Twoje buty do biegania nie są wodoodporne, możesz sprawić, by były wodoodporne, stosując środek ochronny w sprayu. Możesz również kupić buty, które są zaprojektowane tak, aby były wodoodporne. Na przykład wiele butów zimowych jest wodoodpornych, a nawet wyposażonych w izolację, dzięki czemu nadają się do biegania w zimnej pogodzie.

Jeśli wybierasz wodoodporną trasę, upewnij się, że wybierasz buty, które są oddychające, aby Twoje stopy nie pociły się zbytnio. Ostatnią rzeczą, której pragniesz, jest to, aby Twoje stopy stały się śmierdzące i obrzydliwe wewnątrz butów!

Ochrona głowy i rąk

Kiedy na zewnątrz wyje zimowy wiatr, musisz zadbać o ciepło swoich kończyn. Najlepiej zacząć od opaski na głowę lub nauszników, aby zapobiec odmrożeniom. Ciepła czapka jest niezbędna do ochrony głowy przed odmrożeniami, jak również przed żywiołami.

Jeśli wybierasz się na długi bieg, możesz również użyć szalika, aby zakryć twarz. Rękawiczki do biegania mogą chronić Twoje dłonie, zwłaszcza jeśli biegasz na bieżni, gdzie istnieje ryzyko poślizgnięcia się na maszynie.

Nie możesz się pomylić z parą ciepłych, wodoodpornych butów do biegania i wodoodporną odzieżą, jeśli zdecydujesz się na bieganie w zimnej pogodzie. Upewnij się, że warstwy z ubraniami, które są grube i ciepłe, a będziesz dobry, aby przejść. Teraz, gdy wiesz już wszystko o wyborze najlepszych ubrań do biegania w niskich temperaturach, czas wyjść na zewnątrz i zacząć biegać w zimowej aurze!